Založení společnosti

Strojírenský závod v Uničově vznikl jako pobočný závod Škody Plzeň mezi lety 1948-1950, výroba byla zahájena 29.4.1950. V roce 1953 došlo k osamostatnění závodu a od této doby také nesl název Uničovské strojírny. Následujících víc než 40 let firma vyvíjela a vyráběla zemní a důlní stroje, které pracovaly například v severočeské uhelné pánvi. Od roku 1970 pracovníci v Uničově vyrobili a vyprojektovali přes 100 unikátních obřích kolesových rýpadel, z nichž většina dodnes spolehlivě pracuje. Za necelá čtyři desetiletí tato kolesová rýpadla v typicky žluté barvě vytěžila přes 4,7 miliardy m3 skrývky a 3,2 miliardy m3 uhlí. Společnost také vyprojektovala a vyrobila desítky skládkových strojů, stovky kilometrů pásových dopravníků a tisíce lopatových rýpadel.

Změny po roce 1989

V roce 1993 se díky kupónové privatizaci stala ze státního podniku soukromá společnost s obchodním názvem UNEX. V roce 1998 se novým majoritním akcionářem stal „Bancroft Eastern Europe Fund“, který o pět let později uzavřel dohodu o prodeji celého akciového podílu manažerům společnosti. Od roku 2005 je pak akcionářem UNEXu společnost ARCADA Capital. Stejný rok firma získala výrobní kapacity Moravských železáren v Olomouci – zápustkové kovárny a slévárny komplementární s výrobou v Uničově. Díky tomu UNEX dokáže nabídnout kompletní sortiment odlitků, a to jak velikostí, tak použitým materiálem. V roce 2007 se skupina UNEX kvůli nedostatečným kapacitám pro výrobu jeřábů, výložníků a svařovaných konstrukcí rozšířila na Slovensko. UNEX tak získal klíčová aktiva společnosti Vihorlat Snina na východním Slovensku a navýšil kapacitu strojírenských provozů na více než dvojnásobek.

Současnost

Současná výrobní kapacita UNEXu je více než 39 000 tun odlitků, 9 000 tun výkovků a 24 000 tun svařovaných dílů a konstrukcí. Disponujeme více než 250 000 m2 výrobních a skladovacích ploch ve třech specializovaných, vzájemně spolupracujících závodech. V posledních deseti letech UNEX investoval do modernizace technologií výroby víc než miliardu korun. Díky tomu patříme mezi nejmodernější strojírensko-metalurgické firmy. Vyrábíme výrobky od 50 gramů do 120 tun a zákazníci se vždy mohou spolehnout na včasné dodání i špičkovou kvalitu našich výrobků.