25 4.2018

Uničovské torpédo zamířilo do rodiště nejpoužívanější metody výroby oceli

Štýrsko je rakouskou spolkovou zemí, sousedící se Slovinskem. Za vlády Přemysla Otakara II., řečeného král železný a zlatý, náleželo toto území krátce k českému království. V současné době je Štýrsko především výkladní skříní rakouského vinařství, nepřehlédnutelná je ale i zdejší železná stopa: v obci Leoben, resp. její místní části Donawitz, se nachází stejnojmenná ocelárna, která se proslavila zavedením procesu výroby oceli pomocí kyslíkových konvertorů (tzv. proces Linz-Donawitz). Tato relativně mladá metoda byla před přesně 70 lety vyvinuta švýcarským inženýrem Robertem Durrerem. Dvě třetiny světové výroby surové oceli se dnes vyrábějí právě touto metodou. Mimochodem: větší část z přibližně 1,5 milionu tun místní produkce oceli je určena na výrobu železničních kolejí, včetně světově unikátních o délce 120 metrů.

Společnost Voestalpine Stahl Donawitz GmbH, která je jednou z 500 firem globálně působící rakouské skupiny Voestalpine, si u konstrukční společnosti CEC-Cranes a výrobní společnosti UNEX objednala výrobu speciálního 20nápravového vozu, určeného pro přepravu surového železa. Podobným vozům se celosvětově přezdívá "torpédo". Musí mj. zvládnout přepravu tekutého železa o teplotě 1 500°C z vysoké pece na ocelárnu, a to s minimální tepelnou ztrátou: během přepravy se teplota surového železa sníží jen o 70-90 °C. Na ocelárně otočný mechanismus torpéda otočí s nádobou a obsah vylévá do ocelárenských pánví nebo pecí, ve kterých se vyrábí ocel a z té pak hutní výrobky.

Torpédo vyrobené v UNEXu má hmotnost 146 tun, se šamotovou izolací pak váží více než 200 tun. Průměr válce je 2 900 mm. Přepravu vagónu z Uničova přes Břeclav do rakouské stanice Leoben-Donawitz zajistila společnost ČD Cargo ve spolupráci Rail Cargo Logistics – Czech Republic.

Dlouhodobá spolupráce UNEXu se společnostmi jako jsou ty ze skupiny Voestalpine vychází ze zkušenosti, že v Uničově dokážeme vyrábět unikátní, atypické nebo malosériové výrobky v nejvyšší možné kvalitě a podílíme se na jedinečných inovativních projektech, které zařazují značku UNEX mezi nejpřednější světové strojírensko-metalurgické dodavatele.